Witamy na naszej stronie

Publiczna Szkoła Podstawowa im. chor. Jana Szymańskiego w Ryczywole - Klasa piąta

Wychowawca

Lidia Sikorska

Moja klasa

Śladami Bogusława Klimczuka

Ilość zdjęć: 6

To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka...

pokaż więcej »

Rajd Sandomierz - Góry Pieprzowe

Ilość zdjęć: 6

20.09.2017r. 13 uczniów z klas IV-VI wzięło udział w rajdzie organizowanym przez Oddział PTTK w Kozienicach -Razem na szlaku Sandomierz - Góry Pieprzowe. Pierwszym punktem programu rajdu było zwiedzanie miejsca pamięci narodowej pod Dąbrową, w gminie Ciepielów. Miejsce to upamiętnia wydarzenia z 8 września 1939 roku. W Sandomierzu zwiedziliśmy: rynek miasta, Bramę Opatowską, katedrę, przeszliśmy trasę podziemną. W drodze powrotnej do szkoły z tarasu widokowego nad Wisła podziwialiśmy Góry Pieprzowe. Wracaliśmy bardzo zadowoleni, a w szczególności czworo uczniów, którzy w teście krajoznawczym wygrali atrakcyjne nagrody.

pokaż więcej »

Wycieczka do Sandomierza

Ilość zdjęć: 8

W dniu 6 czerwca odbyła się kolejna, szkolna, autokarowa wycieczka, tym razem do przepięknego królewskiego miasta, Sandomierza. Jednak pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie wyjątkowych, choć mocno zniszczonych ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Ta ogromna budowla nadal robi na zwiedzających niesamowite wrażenia, zachwyca, ale też przeraża. Następnie po zwiedzeniu najważniejszych zabytków Sandomierza (Bramy Opatowskiej, Ratusza, Katedry, Domu Długosza, itp.)oraz wysłuchaniu ciekawostek przewodnika związanych z tymi zabytkami, płynęliśmy statkiem-Syrenką po Wiśle podziwiając malownicze widoki. Potem zwiedziliśmy zbrojownię, a w niej uczniowie mogli zapoznać się z atrybutami rycerskimi. Mierzyli zbroje, mogli własnoręcznie wziąć miecz, „odbywali koleżeńskie pojedynki” na miecze, oglądali kusze i halabardy. Dziewczyny mogły na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki, a chłopcy jak rycerze. To była ciekawa, pełna wrażeń wycieczka! Jej uczestnicy, uczniowie klas II-VI wraz z opiekunami zmęczeni, ale zadowoleni wrócili z pamiątkami do swoich domów dopiero około 19.30.

pokaż więcej »

Szkolny Piknik Patriotyczny

Ilość zdjęć: 20

Tego roku Dzień Dziecka świętowaliśmy inaczej niż zwykle. Uczniowie klas I-VI wraz z opiekunami -nauczycielami i wychowawcami odbyli rajd pieszy do Studzianek Pancernych, miejsca pamięci poległych żołnierzy w czasie II wojny światowej , w tym patrona naszej szkoły chorążego Jana Szymańskiego. Przed pomnikiem przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli wiązankę i pieśniami wojskowymi uczciliśmy poległych na polu walki. Następnie zwiedziliśmy Izby Pamięci w Muzeum Wojskowym. Po tych wzniosłych lekcjach historii było ognisko z pieczeniem kiełbasek, napoje i słodycze- pełen relaks na zielonej trawce pod błękitnym niebem. Powrót do szkoły trwał około dwóch godzin i rajd zakończył się o 14.30. W godzinach od 16.30-19.00 odbyła się dyskoteka szkolna. W trakcie zabawy przedstawiciele samorządu uczniowskiego przeprowadzali konkursy i nagradzali uczestników słodkimi upominkami. Dzieci z oddziałów przedszkolnych miały swój piknik w szkolnym ogrodzie. Zaprezentowały się przed rodzicami w występach z okazji Dnia Matki, a rodzice nagrodzili ich przyjęciem w postaci kiełbasek z grilla i różnego rodzaju słodkościami. To był niezapomniany dzień!

pokaż więcej »

Zabawa choinkowa

Ilość zdjęć: 5

W dniu 9 lutego w godzinach: 16.00-19.30 odbyła się zabawa choinkowa dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-VI naszej szkoły. Dekoracje i konkursy na tę zabawę przygotował samorząd uczniowski, a stroną muzyczną zajął się DJ. Były zabawy i piosenki dla najmłodszych oraz popularna muzyka młodzieżowa, przeboje ostatnich lat, przy których bawili się także rodzice uczniów. W konkursie na strój karnawałowy zostały nagrodzone słodkim upominkiem -wszystkie przebrane dzieci. Dziękujemy pani M. Pietrzyk, opiekunowi samorządu oraz uczniom za zorganizowanie i profesjonalne przeprowadzenie tych konkursów oraz za karnawałową dekorację sali.

pokaż więcej »

Bezpieczne ferie

Ilość zdjęć: 1

W dniu 30 stycznia odbyło się spotkanie z policjantem na temat bezpieczeństwa uczniów w czasie ferii zimowych. Pogadanka dotyczyła przestrzegania następujących zasad „Jak być bezpiecznym bezpiecznym” : Nie rozmawiaj z nieznajomymi! Nie przyjmuj od nich prezentów! Nie wsiadaj do samochodu z nieznajomym! Nie odwiedzaj obcych ludzi w ich domach! Nie otwieraj drzwi nieznajomym! Nie podawaj swoich danych obcym! Baw się w miejscach bezpiecznych, z dala od jezdni! Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne! Dziękujemy za te rady:)

pokaż więcej »

Fascynujące dinozaury

Ilość zdjęć: 6

W dniu 26 stycznia odbyły się w naszej szkole prezentacje o dinozaurach. Najpierw pani prowadząca spotkanie opowiadała o czasach w których żyły dinozaury, zadawała pytania uczniom na ich temat. Następnie odbył się pokaz filmu przyrodniczego „Świat Dinozaurów”. Wszyscy uczniowie oglądali go okularach 3D. Potem każdy miał okazję zobaczyć ślady dinozaurów w postaci szczątków, skamieniałości , modeli i zdjęć tych prehistorycznych zwierząt .Były różne ciekawostki, rekordy i teorie na temat wyginięcia dinozaurów. To była ciekawa lekcja historii. Dziękujemy!

pokaż więcej »